Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului Pantanassa la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

Urmând rânduielii speciale de început al Postului Paștilor, am săvârșit în această seară, cu participarea și binecuvântarea Chiriarhului nostru, IPS TIMOTEI AL ARADULUI, Pavecernița Mică și Acatistul Maicii Domnului „Pantanassa”.

La finalul celor două slujbe amintite, Ierarhul a sfințit mai multe iconițe cu icoana Maicii Domnului Pantanassa, pe care, mai apoi, părintele eclesiarh al Catedralei Simion Mladin le-a împărțit credincioșilor.
A fost un prilej de mare bucurie, deoarece în Catedrala noastră, se află o copie a celebrei icoane de la Mănăstirea Vatoped din Sfântul Munte Athos, donată de către un grup de credincioși arădeni și sfințită în 13 aprilie 2018.
Arhid. Claudiu C. & Arhid. Alexandru T.