Activități sociale la Centrul medical MedLife Genesys din Pâncota

În perioada pandemiei, în care jertfa față de aproapele ar trebui să fie principala preocupare a tuturor, la nivelul Parohiei Ortodoxe din Orasul Pâncota, în conformitate cu contractul de sponsorizare numărul 225 din 17.03.2021, în cadrul Centrului medical MedLife Genesys,

sfințit cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte, Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, de Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, însoțit de părintele Gheorghe Gligor, vicar eparhial, la data de 4 August 2020, și realizat de Primăria Orașului, cu osteneala domnului primar Ec. Dan Pocrișer și implicarea Parohiei Ortodoxe Pâncota, a început activitatea de ajutorare a tuturor persoanelor defavorizate din localitate, indiferent de religie și naționalitate care vor beneficia de servicii medicale gratuite, potrivit protocolului din cadrul parteneriatului realizat între MedLife și Parohie.
Părțile semnatare au convenit să colaboreze în vederea ajutorării persoanelor din cadrul orașului Pâncota, în scopul cunoașterii și respectării regulilor de igienă individuală și colectivă, pentru prevenirea îmbolnăvirilor și menținerea sănătății oamenilor, având ca grup țintă:
· Copii din familii în care ambii părinți nu au un loc de muncă stabil, cu program de muncă normal;
· Copii din familii monoparentale;
· Copii din familii cu părinți plecați în străinătate;
· Copii orfani;
· Persoanele vulnerabile (bolnavi, văduve, săraci).
Prevederile prezentului contract vor fi aplicate în cursul anului 2021 cu posibilitatea prelungirii acestuia cu acordul ambelor părți, urmând a se efectua, la solicitarea parohiei, în cadrul Centrului Medical, în mod gratuit, consulturi de specialitate la următoarele specialități medicale:
· Psihiatrie;
· Neurologie;
· ORL;
– specialități la care pacientul va prezenta bilet de trimitere tip CAS eliberat de către medicul de familie pentru a beneficia de gratuitate, indiferent de numarul persoanelor în fiecare lună;
· Ginecologie;
– consult și ecografie pentru femeile care provin din familiile defavorizate și care nu au posibilitatea efectuării unui control ginecologic anual, 2 persoane in fiecare lună.
Preot Leonardo Doca