Cerc pastoral în Parohia Curtici

Astăzi 3 iulie, a avut loc în Parohia Curtici întrunirea Cercului Pastoral Misionar IV, având ca ordine de zi, problema organizării cimitirelor parohiale în conformitate cu „Regulamentul Cimitirelor din Biserica Ortodoxă Română”.
În acest sens, coordonatorul Cercului Misionar IV, pr. dr. Tudor Budeanu, a adus la cunoștința preoților parohi ce dețin în administrare cimitire parohiale, necesitatea cartografierii și a evidențierii în registre a fiecărui loc de veci până în data de 15 iulie, urmând ca în scurt timp să se elibereze contractele de concesionare tipizate și puse la dispoziție de către Arhiepiscopia Aradului.
Au avut loc discuții pe tema abordată, subliniindu-se utilitatea noului regulament pentru o administrare corectă a patrimoniului sacru.

Pr.dr. Tudor Budeanu