CERC PASTORAL-MISIONAR ÎN PAROHIA VĂRȘAND

În duminica a VIII-a după Rusalii (înmulțirea pâinilor), începând cu ora 18:00, credincioșii parohiei Vărșand și-au îndreptat pașii spre Sfânta Biserică, rugându-se la Taina Sfântului Maslu împreună cu preoții din Cercul Pastoral-Misionar Chișineu-Criș, coordonați de PC Părinte Daniel-Mirel Dumitru.
Această întâlnire a fost prilejuită și de faptul că parohia Vărșand o are pe Preasfânta Născătoare de Dumnezeu ca și ocrotitoare, biserica având hramul „Adormirea Maicii Domnului”.
La Taina Sfântului Maslu au participat următorii preoți: Pr. Daniel-Mirel Dumitru – parohia Chișineu-Criș I, Pr. Mircea Hurdea – parohia Șimand, Pr. Florin Borca – parohia Șepreuș, Pr. Dan Viorel Albiș – parohia Chișineu-Criș II, Pr. Sandu Costin – parohia Pilu, Pr. Adrian Hanțiu – parohia Vănători, Pr. Nicolae Vidican – parohia Mișca, Pr. Adinel Popovici – parohia Grăniceri, Pr. Aurel Mager – parohia Nădab, Pr. Ovidiu Ardelean – parohia Șiclău, Pr. Gheorghe-Gabriel Juc – preotul paroh, Diac. Florin Pavel – parohia Chișineu-Criș I.
După săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, PC Pr Adinel Popovici a rostit un frumos cuvânt de învățătură despre praznicul „Adormirii Maicii Domnului”, arătând importanța și binecuvântarea de o avea pe Maica Domnului mijlocitoare înaintea Tronolui Fiului Său și mai ales de a o avea ca și protectoare spirituală ca și comunitate.
Preotul paroh, Gheorghe Gabriel Juc, a mulțumit în primul rând lui Dumnezeu și Maicii Sale, preoților împreună slujitori, oficialităților locale prezente și tuturor credincioșilor veniți atăt din parohie cât și din vecinătate, susținând apoi referatele cu următoarele teme: „Organizarea canonică și pastorală a comunităților românilor din Diaspora” șă „Principalele slujbe bisericești de pomenire a morților. Prezentare generală”.
Următoarea întâlnire a preoților din cercul misionar Chișineu-Criș va avea loc în data de 5 septembrie, în parohia Socodor.
Pr. Daniel-Mirel Dumitru, Parohia Chișineu-Criș 1