Cerc pastoral-misionar în Parohia Sântana II

Parohia Ortodoxă Română Sântana II din Protopopiatul Arad a găzduit duminică, 26 septembrie 2021, întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredin­țarea Înaltpreasfin­ți­tului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către preacucer­nicul părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.

Întrunirea a început în biserica parohială ,,Sfânta Treime”, la ora 17, prin săvârșirea Tainei Sfântului Maslu. Din sobor au făcut parte Pr. Nicolae Rădulescu – parohia Sântana I, Pr. Nicu Breda – parohia Cintei, Pr. Ioan Vand – parohia Comlăuș,  Pr. Lucian Ștefănuț – parohia Comlăuș, Pr. Liviu Panfiloiu – parohia Caporal Alexa, Pr. Gabriel Vladu – parohia Zimand Cuz, Pr. Adrian Crainic – parohia Sântana II și Pr. Ioan Crainic, Pr Alexandru Botea și Pr Eftimie Dobrean, pensionari. La sfârșitul slujbei, preotul paroh Adrian Crainic a mulțumit preoților împreună-slujitori, cât și credin­cioșilor prezenți, iar preotul Nicu Breda de la Parohia Cintei a rostit un frumos cuvânt de învățătură despre foloasele Sfântului Maslu si despre evanghelia pescuirii minunate. Apoi preoţii prezenţi s-au retras la Oficiul parohial, unde s-au purtat discuţii pe tema referatului susţinut de către părintele Adrian Crainic. În referatul prezentat, „Pomenirea celor adormiți în Domnul – act de credință ortodoxă și mărturie a iubirii față de semeni”, părintele Adrian Crainic a argumentat de ce pomenirea celor morți e un act de credință: omul fiind creat după chipul lui Dumnezeu, are conștiința nemuririi, cinstirea celor morți fiind fundamentată pe acest crez; apoi, rugăciunile pentru cei morți sunt izvorâte din iubire, și, nu în ultimul rând, cei adormiți sunt pomeniți întru nădejdea Învierii și a vieții veșnice. Preoții pensionari, prezenți la această întrunire au întreținut discuțiile, aducând în actualitate anumite practici întâlnite în decursul pastorației lor.

La finalul discuţiilor, preotul paroh Adrian Crainic a mulţumit preoţilor care au participat la acest moment important din viaţa comunităţii pe care o păstoreşte. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Pr. Adrian Crainic