Mesajul de compasiune al Patriarhului pentru victimele incendiului de la Constanța

Patriarhul României transmite un mesaj de compasiune pentru victimele tragediei de la Constanța:


Mesaj de compasiune pentru victimele incendiului de la secția ATI a Spitalului de Boli Infecțioase Constanț(1 octombrie 2021)

Am aflat cu multă durere despre noua tragedie survenită într-unul dintre spitalele din România, tragedie provocată de incendiul din secția de Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului de Boli Infecțioase Constanța în cursul zilei de vineri, 1 octombrie 2021, incendiu în urma căruia şi-au pierdut viaţa 7 pacienți.

În aceste momente de adâncă suferință și tulburare, ne rugăm lui Dumnezeu să odihnească sufletele celor decedaţi în lumina, pacea şi iubirea lui Hristos cel răstignit şi înviat.

De asemenea, adresăm un părintesc mesaj de condoleanţe familiilor, rudelor și prietenilor celor ce au murit, precum şi întregului personal medical care, în această perioadă, se luptă cu pandemia în condiţii deosebit de grele.

† DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române


Foto credit: Basilica.ro

https://basilica.ro/mesajul-de-compasiune-al-patriarhului-pentru-victimele-incendiului-de-la-constanta/