SĂRBĂTOAREA SFINTEI CUVIOASE PARASCHEVA ÎN PAROHIA GROȘENI

Parohia ortodoxă Groșeni, din Protopopiatul Ineu, și-a sărbătorit hramul, Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași, cel mai vechi hram al unei biserici din cadrul Protopopiatului Ineu, Sfânta Cuvioasă ocrotind credincioșii și locurile satului, de la poalele muntelui Codru Moma, din anul 1724, fiind prima atestare istorică, odată cu construirea bisericii din lemn, în timpul preotului Ioan din Groșeni, protopop al Beliului.
Dar a existat dorința de a venera pe Sfânta Cuvioasă Parascheva, încă de la 1700, când protopopul Ioan din Groșeni, primește un exemplar al Cazaniei lui Varlaam, pe care consemnează olograf numele sfinției sale, și hramul viitoarei biserici din Groșeni. Sărbătorirea praznicului Sfintei Parascheva era în acele vremuri relativ nouă, întrucât moaștele Sfintei au fost aduse din Constantinopol la Iași în 1641, în timpul Sfântului Mitropolit Varlaam și a domnitorului Vasile Lupu,fiind aleasă ocrotitoare a Moldovei, iar protopopul Ioan, fiind originar din părțile Moldovei a adus această binecuvântare și peste parohia Groșeni, alegând pe Sfânta Cuvioasă să ocrotească cu rugăciunile ei biserica, credincioșii și vatra satului.
Cu acest prilej, părintele Sas Radu, paroh în Groșeni, simțind ajutorul Sfintei Maici Parascheva, fiind unul din urmașii slujirii Sfântului Altar după preotul Ioan, a ales să sărbătorească așa cum se cuvine cinstirea hramului bisericii, printr-un program liturgic inedit pentru parohia Groșeni. Astfel în data de 13 octombrie s-a făcut priveghere săvârșindu-se Vecernia, urmată de slujba Utreniei și Acatistul Sfintei Parascheva, iar în 14 octombrie, s-a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Au fost invitați preoții: Pr. Valentin Săvușcă – parohia Miniș, protopopiatul Lipova, pr. Avram Florin – parohia Prunișor, protopopiatul Sebiș, pr. Monea Nicolae – parohia Tăgădău, pr. David Flavius – parohia Seliște. S-au ținut de altfel, cuvântări praznicale de către preoții coliturghisitori pentru zidirea sufletească a credincioșilor și spre cinstirea adusă Sfintei Cuvioase Maici. Răspunsurile liturgice au fost date de către grupul psaltic Sfântul Ioan Damaschin al Arhiepiscopiei Aradului, coordonat de către Preacucernicul Părinte Gabriel Streulea.

Profesor Zau Raul