Programul festivităţilor prilejuite de Aniversarea a 30 de ani de la punerea pietrei de temelie a Catedralei Arhiepiscopale din Arad

  • DUMINICĂ, 21 noiembrie, orele 17.00, slujba Vecerniei cu rugăciuni de mulţumire la aniversarea a 17 ani de la primirea clopotelor Catedralei.
  • Concert de colinde şi cântări bisericeşti prezentate de Corul Catedralei. Prezintă: Pr. Simion Mladin, Eclesiarhul Catedralei; Cuvântul Chiriarhului.

  • LUNI, 22 noiembrie, orele 17.00, slujba Vecerniei.
  • Vernisarea expoziţiei fotografice: „Punte peste timp. Momentele cele mai relevante din perioada construcţiei Catedralei (1991-2018)”. Prezintă: Arhid. Claudiu Condurache și Arhid. Alexandru Tiulea; Cuvântul Chiriarhului.
  • MARŢI, 23 noiembrie, orele 17.00, slujba Vecerniei.
  • Lansarea volumului „Pictura interioară din Catedrala Nouă a Aradului” – Autor: Lect. Univ. Dr. Cătălin Băluţ; Cuvântul Chiriarhului.
  • MIERCURI, 24 noiembrie, orele 9.30, slujba Sfintei Liturghii, cu participarea membrilor Permanenței Consiliului eparhial în perioada construcției Catedralei; pomenirea ctitorilor, donatorilor, ostenitorilor şi slujitorilor Catedralei Arhiepiscopale; oferirea distincțiilor din partea Chiriarhului; Cuvânt aniversar rostit de IPS Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului. Cuvânt de mulțumire adresat Ierarhului de către Pr. Conf. Univ. Dr. Vasile Pop.
    Evenimentele se vor desfășura cu respectarea măsurilor sanitare.

Pr. Simion Mladin

Eclesiarhul catedralei

Trei decenii de când s-a pus piatra de temelie a Catedralei din Arad: Manifestări aniversare

Foto: Arhid. Claudiu Condurache