Bucurie aleasă în  ASCOR Arad

Cea de-a treia conferință ASCOR Arad organizată în Postul Crăciunului a fost susținută astăzi, 14 decembrie 2021, de către domnul doctor Cozma Florinel, medic primar interne și doctor în științe medicale.

Conferința intitulată ,,Bucuria Crăciunului în pandemie” a fost transmisă online pe ZOOM, pe canalul de youtube al Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad, precum și pe pagina de facebook ASCOR Arad. După rostirea rugăciunii „Împărate ceresc”, domnul profesor și-a prezentat expunerea, făcând pentru început câteva lămuriri de ordin etimologic a cuvintelor „bucurie” , ” Crăciun ” și „pandemie”, oferind explicații valoroase și bine documentate. În continuare, domnul doctor a realizat un succint periplu istorico-liturgic privind data sărbătoririi Crăciunului, făcând și o interesantă enumerare a câtorva epidemii și pandemii care au afectat omenirea în decursul istoriei, din secolul IV până astăzi.  O temă deosebită abordată de domnia sa a fost cea a pandemiei actuale și a problemei vaccinării, oferind ascultătorilor explicații de ordin medical și motivând, în câteva cuvinte, beneficiile vaccinării. În acest context, dorim să subliniem faptul că acest eveniment ASCOR Arad nu a fost pro sau anti vaccin; informațiile oferite au fost tratate cu seriozitate, etică și decență, având strict caracterul unor lămuriri medicale. În finalul expunerii sale, domnul doctor a cântat condacul Nașterii Domnului, exprimând prin imnografie bucuria Praznicului Nașterii Domnului; iar în cea de-a doua parte a conferinței,  domnul profesor a oferit răspunsuri la întrebările adresate de către ascultători. Finalul conferinței a fost marcat prin rostirea axionului ” Cuvine-se cu adevărat „.

Marius Gheorghe Danciu,
Președinte ASCOR Arad