CONCERT DE COLINDE ÎN PAROHIA HĂȘMAȘ

În data de 12 decembrie 2021, începând cu ora 17:00, în parohia Hășmaș, protopopiatul Ineu a avut un loc concertul de colinde intitulat „Creștinilor noi astăzi”.Prin implicarea directă a părintelui paroh, Drăgan Marcel Dorin, dar și a credincioșilor parohiei Hășmaș, în cadrul acestui concert au interpretat un buchet de colinde tradiționale românești mai multe parohii, atât din protopopiatul Ineu, cât și din protopopiatul Sebiș. Astfel, din partea parohiei Moroda, au cântat tinerii din grupul catehetic „Sfinții Petru și Fevronia”, însoțiți de părintele Sorin Streulea. Din partea parohiei Groșeni, au cântat tinerii grupului catehetic și grupul de femei, însoțiți de părintele Radu Sas. Din partea parohiei Prunișor, au cântat tinerii grupului catehetic „Sfântul Stelian”, dirijat de dna preoteasă Ramona Avram și însoțiți de părintele Avram Florin Ioan. Din partea parohiei Cărand, a cântat grupul de bărbați, însoțiți de părintele Florin Ioan Gașpar. Parohia gazdă, a fost reprezentată de corul „Sfânta Cuvioasă Paraschiva”, care a interpretat mai multe colinde tradiționale arhicunoscute și de „Steuașii din Hășmaș”, care au pus în scenă piesa de teatru „Steaua”.
Părintele drd. Florin Ioan Avram, de la parohia Prunișor, a prezentat concertul din această seară și a evidențiat foarte frumos, atât din punct de vedere pastoral-duhovnicesc, cât și din punct de vedere teologic, importanța perioadei în care ne aflăm, o perioadă de pregătire pentru primirea Pruncului Iisus, în inimile și casele noastre. De asemenea a fost subliniat și rolul pe care colindele îl au în viața poporului român, fiind evidențiată relația dintre mărturisirea crediței în dogmele Bisericii și aplicarea acestei mărturisri în evlavia populară, colindele tradiționale românești fiind un exemplu potrivit în acest sens.
Concertul s-a încheiat cu binecunoscuta colindă „O ce veste minunată”, cântată de toți cei prezenți.
Pr. Dr. Florin Ioan Gașpar