,,Fă Rai din ce ai” – acțiune de suflet în Parohia Semlac

,,Fă Rai din ce ai” este numele acțiunii caritabile pe care o întreprind an de an preoții Felician Crăciun și Ciprian Tripa împreună cu teologul Motoarca Robert cântăreț bisericesc în cadrul parohiei Semlac sprijiniți de câțiva credincioși din parohie și de autoritatea locală.

Și în acest an cei enumerați au identificat un număr de 32 de familii cu posibilități reduse care au fost vizitate acasă în pragul sărbătorii Nașterii Domnului distribuindu-li-se pachete cu alimente de strictă necesitatea pentru a întâmpina cum se cuvine acest mare praznic al Bucuriei și al Darurilor care este Nașterea Domnului.
Acțiunile social-educativ-caritabile au devenit o obișnuință în cadrul parohiei nu doar cu ocazia sărbătorilor ci și în cursul întregului an, Biserica, credincioșii cu suflet, dar și autoritatea locală oferind fie tabere gratuite pentru copii în timpul vacanțelor, fie rechizite la început de an școlar sau alimente de strictă necesitate precum în acțiunea din aceste zile, toate sub îndemnul ,,Fă rai din ce ai” și sub sintagma apostolică ,,Mai fericit este a da decât a lua!”.
,,Hristos se naște slăviți-L!”

Pr. Ciprian-Cristian Tripa