Misiune prin colind în Parohia Moroda

În Duminica a 28-a după Rusalii (a Sfinților Strămoși după trup ai Domnului), în Parohia Moroda, Protopopiatul Ineu, după Sfânta Liturghie săvârșită de părintele paroh Sorin Streulea, tânărul Adelin Rusu a susținut un concert de colinde.

În repertoriul său a avut compoziții proprii și colinde interpretate într-o manieră folk cu un puternic mesaj emoțional și actual.

La finalul concertului, părintele Sorin Streulea i-a mulțumit tânărului Adelin Rusu pentru concertul susținut, iar cel din urmă le-a urat tuturor credincioșilor participanți cele cuvenite pentru praznicul Crăciunului, încheind cu colindul ,,Crăciun urban”, care, prin versurile sale, face o paralelă între viața urbană și cea rurală, încurajând păstrarea și practicarea tradițiilor.

Prof. Cătălin-Iulian Drăgan