Parastas la 40 de zile pentru preotul iconom Cornel Ciprian Ilica

Duminică, 5 decembrie 2021, în biserica Parohiei Sintea Mică s-a făcut slujba de pomenire a vrednicului de pomenire, preot iconom Cornel Ciprian Ilica, neobosit slujitor și iconom al tainelor lui Dumnezeu, la împlinirea a 40 de zile de când a plecat în veșnicie să slujească la liturghia cerului.La sfârșitul slujbei de parastas, P.C. Simion Mladin de la Catedrala Arhiepiscopală Arad a ținut un emoționant cuvânt, prin care a adus mângâiere părinților îndurerați, credincioșilor care și-au pierdut păstorul și copiilor pe care i-a iubit și de care a fost iubit. Îndemnul a fost de a-l purta pe mai departe în rugăciuni pe cel care i-a slujit timp de 17 ani și alături de care a împodobit casa Domnului, reamintind drumul vieții preotului Ciprian ca slujitor al lui Dumnezeu și al oamenilor, care a început cu Catedrala Arhiepiscopală. Pomana și prinoasele aduse au fost dăruite de o doamnă cu suflet mare, din Sântana.
Veșnica lui pomenire, din neam în neam!

Pr. Adrian Crainic