Comemorare dedicată episcopului Ioan Mețianu al Aradului

În cadrul programului de evenimente dedicate Bicentenarului Teologiei Arădene este proiectată o zi specială de comemorare dedicată vrednicului de pomenire episcop Ioan Mețianu, al Aradului.

Astfel, în ziua de joi, 3 februarie 2022, ora 17.00, sala „Regele Ferdinand” a Primăriei Municipiului Arad va găzdui conferința: Episcopul Ioan Mețianu, promotorul învățământului teologic la Arad. Evenimentul academic și cultural readuce în atenția și conștiința publică actuală personalitatea de excepție a Episcopului Ioan Mețianu al Aradului dimpreună cu contextul bisericesc și cultural al Aradului din a doua jumătate a secolului al XIX-lea. În timpul păstoririi Episcopului Ioan Mețianu la Arad, învățământul teologic și pedagogic a fost ridicat calitativ prin profesori de excepție, o nouă programă și prin construcția actualului edificiu al Facultății de Teologie Ortodoxă, contribuția teologiei arădene la cultura română fiind semnificativă.

La acest eveniment, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, vor fi prezentate două conferințe. Cea dintâi va fi susținută de Pr. prof. univ. dr. Mihail Săsăujan (Universitatea din București), fiind intitulată: Contribuția episcopului Ioan Mețianu al Aradului(1875-1899) la consolidarea unității naționale și confesionale a românilor în perioada stăpânirii austro-ungare. Cea de-a doua va fi susținută de Prof. Univ. Dr. Corneliu Pădurean (Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad), intitulată: Contextul istoric din Eparhia Aradului, în timpul episcopatului lui Ioan Mețianu. Acestora li se vor adăuga câteva piese muzicale interpretate de corul „Armonia” al Catedralei Vechi a Aradului, sub bagheta dirijorală a prof. Ovidiu Boar.

Pr. lect. dr. Filip Albu