Bicentenarul Teologiei Arădene: dezvelirea bustului lui TEODOR V. PĂCĂŢEAN

În cadrul programului de evenimente dedicate Bicentenarului Teologiei Arădene a fost programată și o zi specială de închinată istoricului Teodor V. Păcățean (1852-1941).

Astfel, în ziua de joi, 10 februarie 2022, în localitatea Ususău (județul Arad) va avea loc ceremonia de comemorare și dezvelirea bustului lui Teodor Păcățean, prin implicarea autorităților centrale și județene arădene .

Teodor Păcățian, ziarist și istoric, s-a născut la 28 noiembrie 1852 la Ususău, ca fiu al învățătorului Vasile Păcățian (cel care a urmat cursurile Preparandiei Ortodoxe din Arad), desfășurându-și studiile și cariera de ziarist și istoric în zona Banatului și Transilvaniei. Este autor al monumentalei opere: Cartea de aur sau luptele politico nationale ale romanilor de sub coroana ungară, publicată între anii 1902-1915, pentru care este condamnat la închisoare de autoritățile vremii. Trecerea sa la cele veșnice are loc în data de 13 februarie 1941, fiind înmormântat la Cluj-Napoca.

Pr. lect. dr. Filip Albu