Conferința ,,Personalități ale Institutului Pedagogic-Teologic din Arad. Contribuția lor la cultura română”

Luni, 14 martie 2022, orele 11, în Sala festivă a Colegiului Național ,,Preparandia Dimitrie Țichindeal” din Arad va avea loc Conferința ,,Personalități ale Institutului Pedagogic-Teologic din Arad. Contribuția lor la cultura română”.

Conferința este organizată de Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad. Conferențiari vor fi: Pr. Prof. Univ. Dr. Florin Dobrei; Protos. Lect. Univ. Dr. Nicolae Tang și Pr. Drd. Flavius Lazăr.

Evenimentul organizat în cadrul Colegiului Național ,,Preparandia Dimitrie Țichindeal reprezintă o rememorare a parcursului comun realizat la Arad prin Institutul Teologic-Pedagogic, un excurs necesar a fi cultivat în conștiința noilor generații ca afirmare a identității și istoriei comune. De asemenea, se va evidenția rolul personalităților teologice și pedagogice în dezvoltarea culturii române.

Protos. Dr. Iustin Popovici