,,Ruga de Buna Vestire” în Parohia Arad-Micălaca Veche I

La Praznicul Bunei Vestiri, 25 martie 2022, în parohia Arad-Micălaca Veche I, a avut loc concertul de pricesne „Rugă de Buna-Vestire” susținut de către elevi ai Colegiului de Arte „Sabin Drăgoi” Arad şi Corul mixt al Parohiei Ortodoxe Române Arad-Micălaca Veche I, condus de către Prof. Emanuela Sandu.

Evenimentul a debutat prin cuvântul de învăţătură al părintelui paroh Paul-Sebastian Orădan, care evidențiat importanţa Praznicului Bunei Vestiri ca început al mântuirii noastre și responsabilitatea fiecăruia de a o cinsti, de a ne minuna și a o lăuda pe Maica Domnului.

În continuare, corul parohiei a interpretat câteva pricesne specifice Postului Mare, iar elevii Colegiului de Arte, instruiți de dna profesor Dulcica Florea și dna profesor Emanuela Sandu au interpretat individual câteva pricesne, prin care s-a avut în vedere promovarea valorilor creștine prin cântecul bisericesc. În final părintele paroh i-a felicitat pentru frumoasa prestație, oferindu-le diplome și premii.

Raul Gligor