Bucurie duhovnicească în ASCOR Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, în seara zilei de 14 aprilie 2022, în Aula Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad s-a desfășurat ultima conferință duhovnicească organizată de ASCOR Arad în acest Post la Paștilor.

A fost mare bucuria celor prezenți de a-l avea în mijlocul lor pe Preasfințitul Părinte Daniil Densușeanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, care a susținut o meditație duhovnicească profundă, intitulată ,,Actualitatea imnului 58 al Sfântului Simeon Noul Teolog„. În cuvântul său, Preasfinția Sa a arătat importanța, originea și profunzimea imnului 58 al Sfântului Simeon, numindu-l ,,cununa imnelor sale” și asemănându-l asemenea unui ,,otpust al Liturghiei”. În contextul vremurilor tulburi pe care le traversăm, Preasfinția Sa a arătat importanța pocăinței pe care cu toții trebuie să o facem: împărat, ierarh, preot, mirean – toată suflarea. De altfel, esența imnului 58 al Sfântului Simeon este tocmai chemarea la o pocăință adevărată și sinceră,  o pocăință a lacrimilor. După rostirea cuvântului ziditor, Preasfinția Sa a răspuns întrebărilor pe care cei din sală,  preoți și mireni, le-au adresat,  problematizând și aprofundând diferite aspecte ale vieții cotidiene sau duhovnicești. Conferința a fost una deosebită, dovadă fiind faptul că la finalul evenimentului, în semn de mulțumire și de apreciere, întreaga audiență a umplut Aula Magna a Facultății de Teologie cu aplauze. În final s-au adresat mulțumiri, întâi Preasfințitului Părinte Daniil pentru prezență și pentru cuvintele ziditoare, apoi Preacuviosului Părinte Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului, Preacucernicului Părinte Lucian Farcașiu, conferențiar în cadrul Facultății arădene și părinte coordonator ASCOR Arad, celorlalți părinți profesori și preoți din parohiile arădene, studeților și cinstiților credincioși prezenți.

Marius Gheorghe Danciu
Președinte ASCOR Arad