Cerc Pastoral – Misionar în Parohia Mocrea

Duminica a IV-a din Sfântul şi Marele Post, a reprezentat o zi de bucurie pentru credincioşii Parohiei Mocrea, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu de către soborul de preoţi ai Cercului Pastoral – Misionar Ineu, coordonaţi, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Timotei Seviciu – Arhiepiscop al Aradului, de către Pr. Negruţ Călin, în biserica parohială cu hramul „Sf. Ap. Andrei”.

Din sobor au facut parte  preotii: Părintele Adrian Zaha, Protopop al Ineului; Părintele Călin Negruţ de la Parohia Gurba, Secretar al Protopopiatului Ineu; Părintele Sever Mocanu – Parohial Traian Ineu; Părintele Radu Constantinescu slujitor al Bisericii „Izvorul Tămăduirii” din curtea Spitalului Orăşenesc Ineu; Părintele Dan Turean – Parohia Ineu; Părintele Ştefăniţă Muţ – Parohia Seleuş; Părintele Marius Braiţ – Parohia Cermei; Părintele Radu Bele – Parohia Chereluş; Părintele Andrei Slăv – Parohia Berechiu; Părintele Ciprian Sălăvăstru – Parohia Moţiori; Părintele Flavius Lazea – Parohia Iermata; Părintele Mircea Oală – Parohia Şicula; Părintele Teodor Dragoş – Parohia Bocsig şi Părintele Leahu Cristian – Dănuţ  Preot Paroh al Parohiei Mocrea şi gazdă a acestei întâlniri.

Cuvântul de învăţătură a fost rostit de către Părintele  Sever Mocanu subliniind importanța pocăinței și mai ales a împărtășirii cu Sfântul Trup și Sânge la Domnului nostru Iisus Hristos ca împăcare cu Dumnezeu. Părintele în cuvântul său a vorbit și despre viața de apoi pe baza unui citat al scriitorului Alexandru Vlahuță „Nu de moarte mă cutremur, ci de veșnicia ei”.

La finalul întâlnirii, părintele paroh Leahu Cristian- Dănuţ, a susținut referatul „Importanța rugăciunilor  în cadrul Sfintelor Taine și Ierurgii”, iar mai apoi a adus mulţumiri tuturor preoţilor şi credincioşilor pentru osteneala lor  de a fi prezenti în mijlocul Bisericii, care prin comuniunea rugăciunii au realizat o atmosferă duhovnicească deosebită.

Pr. Leahu Cristian-Dănuţ