Bicentenar: Expoziție documentară

Duminică, 22 mai 2022, ora 18.30, la Sala Clio a Complexului Muzeal Arad va avea loc vernisarea expoziției: Bicentenar – 200 de ani de învățământ teologic ortodox arădean în imagini, ca al X-lea eveniment din programul aniversar.

Expoziția documentară are în vedere istoria învățământului teologic ortodox arădean în formele sale de: Institut și Academie, un recurs binevenit la forța imaginii și a obiectelor patrimoniale ale Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad.

Manifestarea aduce în fața publicului fotografii de epocă, documente, manuscrise, lucrări de specialitate ale profesorilor Institutului și Academiei Teologice, reviste și alte obiecte, toate având rol anamnetic și de familiarizare cu o parte din istoria culturală a cetății Aradului.

Protos. Dr. Iustin Popovici