CERC PASTORAL MISIONAR ÎN PAROHIA CHERELUȘ, PROTOPOPIATUL INEU

În Duminica a V-a după Paști, a Samarinencei, preoții din Cercul Pastoral Misionar Ineu, coordonați din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, de către Părintele Călin Negruț din Parohia Gurba şi secretar al Protopopiatului Ineu, s-au întrunit în Biserica Parohială cu Hramurile „Sfântul M. Mc. Gheorghe” și „Pogorârea Sfântului Duh” Chereluș, din Protopopiatul Ineu, la invitația Părintelui Paroh Radu Belle.

 Reunirea preoților a debutat cu Taina Sfântului Maslu, săvârşit de un sobor de 14 preoți, în mijlocul căruia s-a aflat Preaonoratul Părinte Adrian Zaha, Protopopul Ineului. Din sobor au mai făcut parte Pr. Sever Mocanu – Parohia Ineu Traian, Pr. Mircea Oală – Parohia Șicula, Pr. Constantin Ilica – Parohia Apateu, Pr. Dan Turean – Parohia Ineu, Pr. Ștefăniță Muț – Parohia Seleuș, Pr. Doru Dragoș – Parohia Bocsig, Pr. Marius Braiț – Parohia Cermei, Pr. Ciprian Sălăvăstru – Parohia Moțiori, Pr. Sorin Streulea – Parohia Moroda, Pr. Radu Constantinescu – Biserica Spitatului Ineu, Pr. Andrei Slăv – Parohia Berechiu, Pr. Dănuț Leahu – Parohia Mocrea și Pr. Paroh Pr. Radu Belle.

Părintele Protopop Adrian Zaha, în bogatul său cuvânt de învățătură, a evidențiat importanța prezenței lui Hristos în viața noastră. Părintele a făcut referire la Evanghelia zilei de astăzi, a femeii Samarinencei, cea care l-a primit pe Hristos în viața ei, încheiată cu martiriu împreună cu cele cinci surori și cei doi fii.

Părintele Paroh Radu Belle, în conformitate cu „Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului” în Patriarhia Română, a prezentat referatul cu titlul „Rugăciunea personală, familială și comunitară”, în care a arătat importanța și rolul rugăciunii în toate cele trei forme.

Părintele paroh a mulțumit părintelui protopop, preoților slujitori care au participat la acest cerc pastoral misionar, oficialităților locale, în frunte cu Domnul Primar Adrian – Mircea Danciu, precum și tuturor credincioșilor participanți la acest eveniment duhovnicesc din viața Parohiei.

Pr. Ciprian Petru Sălăvăstru

Parohia Moțiori