INSTALARE DE PREOT PAROH ÎN PAROHIA INEU TRAIAN

În Duminica a VI-a după Paști ( a vindecării orbului din naștere), în data de 29.05.2022, din încredințarea Înaltpresfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, a avut loc instalarea noului preot paroh în parohia Ineu Traian, din cadrul Protopopiatului Ineu, în persoana Preacucernicului Părinte Trip Răzvan.

Despre noul paroh, cunoscuții pot să mărturisescă că este un părinte iubitor, cu frică de Dumnezeu, dar și cu multă dăruire față de înălțătoarea slujire a Preoției, fiind un vrednic slujitor al Sfântului Altar în cadrul Sfintei noastre Biserici Ortodoxe.  Părintele Răzvan, așa cum îl cunosc foarte mulți credincioși din Protopopiatul Ineu, și nu numai, a fost hirotonit preot, de către Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, în anul 2015, fiindu-i încredințată spre păstorire în același an parohia Bocsig Gară, din Protopopiatul Ineu. Deși a fost o parohie mică, părintele în timpul păstoririi a avut o lucrare intensă de amenajare a casei parohiale, a dus la bun sfârșit lucrarea de târnosire a Bisericii, îndeplinind visul părintelui Ioan Jurcă, predecesorul său.

Datorită vredniciei sale, de slujire, în treapta Sfintei Preoții, din mila lui Dumnezeu, și cu arhiereasca oblăduire a chiriarhului locului, în Duminica vindecării orbului din naștere, Preacucernicul Părinte Protopop, Adrian Zaha, l-a instalat pe părintele Trip Răzvan în parohia Ineu Traian. S-a săvârșit Sfânta Liturghie, unde au participat Părintele Protopop, apoi din sobor au mai făcut parte, fostul părinte paroh Sever Mocanu, părintele Sergiu Succorro – secretar al Episcopei Devei și Hunedoarei și tânărul paroh Răzvan Trip, alături de credincioșii acestei parohii, precum și alți credincioși care au fost alături de părintele Răzvan în aceste momente înălțătoare din punct de vedere duhovnicesc.

După terminarea Sfintei Liturghii, au mai asistat la instalare și părintele Ioan Morar – parohia Beliu și părintele Radu Sas – parohia Groșeni, când părintele paroh, a primit în demnitatea sa de conducător al oficiului parohial, alături de actul de numire al Sfintei Arhiepiscopii, cheile de la biserică, Sfânta Evanghelie și Sfânta Cruce, de la părintele Adrian Zaha, Protopopul Ineului, care a transmis noului slujitor al parohiei îndemnul de a purta cu vrednicie „jugul preoției lui Hristos”, conducând pe credincioși pe cărarea mânturii, o cărare anevoioasă, dar cu multă putere dumnezeiască, revarsată de Hristos Domnul în Biserică, prin Sfintele Taine, prin lucrarea sfințitoare a harului Sfântului Duh. A mulțumit părintele protopop apoi și Părintelui Sever Mocanu, care cu multă dăruire a păstorit credincioșii din Ineu Traian și a ctitorit o nouă biserică parohială pentru aceștia, în care peste veacuri să fie înălțate rugăciuni și cântări către Dumnezeu.

La finalul ceremoniei au fost adresate mulțumiri de către părintele Trip, către centrul eparhial, către conducerea Protopopiatului Ineu, către părintele Sever Mocanu, pe care l-a asigurat de o aleasă cinstire ca și predecesor al său în parohia Ineu Traian, distinselor oficialități de stat care au fost de față, și nu în ultimul rând familiei sale, care sunt alături și ostenitori cu părintele în această frumoasă slujire de reprezentant al oamenilor în fața lui Dumnezeu și de reprezentant al lui Dumnezeu în fața oamenilor, după cum învață Sfântul Ioan Gură de Aur. A mulțumit și credincioșilor care s-au sârguit a fi prezenți la biserică pentru a-și cunoaște noul păstor duhvnicesc, părintele Răzvan, transmițându-le acestora toată deschiderea și tot sprijinul duhvnicesc ca și săvârșitor al Sfintelor Taine, dar și în lucrarea pastoral-misionară, în decursul slujirii preoțești în demnitatea de paroh.

Prof. Zau Raul