,,1 Iunie cu FLORI ȘI CURCUBEE!” – Activitate în Parohia Ortodoxă Arad Sânnicolau mic

,,Învață-l pe copil cu purtarea pe care trebuie s-o aibă; chiar când va îmbătrâni nu se va abate de la ea.” – Proverbe, 22,6; după acest îndemn scripturistic, s-au desfășurat în Parohia noastră activități pentru cei mici ai noștri.

Evenimentele din cartier au început pe terenul de fotbal al comunității cu activități pentru sărbătoriți, urmând mult așteptatul “Trenuleț vesel”, cu care copiii au parcurs tot cartierul. La finele sărbătorii, în curtea bisericii noastre a început activitatea “Flori și curcubee” susținută de pictorii Alin și Karla Pater, evenimentul fiind precedat de Vecernia Praznicului Înălțării Domnului.

În cadrul activității, copiii au pictat împreună cu mamele lor “buchețele din mânuțe”, folosind tehnica amprentării pentru a da viață unor buchete de flori colorate și presărate cu dragoste. Lucrările realizate au fost luate acasă și așezate într-un loc drag de către fiecare copil.

Prof. Denis-Vasile Rus