Bucurie și comuniune cu prilejul hramului Bisericii Ortodoxe din Pâncota

Comunitatea parohiala ortodoxa Pancota si-a sarbatorit ieri, in 29 iunie, hramul istoric, locasul de cult zidit in 1812 fiind inchinat Sfintilor Apostoli Petru si Pavel.

Sarbatoarea a fost precedata de slujba Vecerniei si a Litiei iar apoi, in insasi ziua praznicului, credinciosii au participat la slujba Utreniei si a Sfintei Liturghii, oficiate de preotii Ardelean Flavius, Doca Leonardo si Darau Petru care a fost omagiat cu prilejul onomasticii. Dupa Sfanta Liturghie, s-a oficiat o slujba de pomenire a ctitorilor, binefacatorilor, ostenitorilor, preotilor, cantaretilor si credinciosilor din parohia Pancota trecuti la cele vesnice.

A urmat apoi inconjurarea Sfantului locas de cult cu opriri si ectenii speciale in patru locuri ale bisericii parohiale. Sarbatoarea s-a bucurat de prezenta oficialitatilor locale si a unui numar mare de credinciosi si tineri din parohie. In curtea locasului parohial, dupa incheierea slujbei religioase a avut loc un frumos program artistic sustinut de catre membrii ansamblului de dansuri populare Podgoria Pancota. Tot acum au fost premiati si castigatorii editiei a II-a a campionatului de tenis de masa organizat cu ocazia hramului bisericii parohiale. Toti participantii au fost rasplatiti cu premii, iar copiii parohiei pentru implicarea deosebita in activitatile desfasurate au beneficiat de o excursie gratuita la Manastirea Izbuc din judetul Bihor. Toti credinciosii s-au bucurat de o agapa frateasca in curtea Bisericii, primind in semn de pretuire cruciulite, iconite si acatiste cu Sfintii Apostoli Petru si Pavel. Sarbatoarea s-a incheiat cu savarsirea Tainei Sfantului Maslu in dupa amiaza aceleiasi zile, Sfintii Apostoli Petru si Pavel fiind invocati ca mijlocitori in vederea dobandirii sanatatii sufletesti si trupesti a credinciosilor prezenti la aceasta Taina.

Intreaga sarbatoare ocazionata de hramul Bisericii parohiale ortodoxe din Pancota a stat sub semnul bucuriei si al comuniunii duhovnicesti, precum si a recunostintei fata de ocrotitorii spirituali ai comunitatii locale si parohiale.

Pr. Dr. Flavius Ardelean