A doua zi a simpozionului de la Arad, „Artă, teologie și civilizație în spațiul monastic românesc”

În ziua de marți, 27 septembrie 2022, au continuat lucrările simpozionului internațional dedicat Bicentenarului Teologiei arădene, organizat de către Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad împreună cu UNESCO și cu FEACU (Federația Europeană a Asociațiilor și Cluburilor pentru UNESCO).

Acestea s-au desfășurat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Timotei, la Mănăstirea „Sfântul Simeon Stâlpnicul” Arad-Gai. În cadrul acestei sesiuni s-au prezentat celelalte referate cuprinse în program, animate cu dezbateri pe marginea temelor propuse.

Prin generozitatea gazdelor, a maicii starețe Ecaterina Joldeș, invitații la simpozion au vizitat bisericile mănăstirii și muzeul. Aici se află o bogată colecție de artă bisericească.

Manifestările s-au încheiat, în după-amiaza zilei, cu vizitarea altei vetre monahale arădene, Mănăstirea Sf. M. Mc. Gheorghe, Feredeu, prin amabilitatea preacuviosului părinte stareț, Arhimandritul Ilarion Tăucean.

Organizatorii, prin vocea părintelui profesor Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie din Arad, au mulțumit invitaților și participanților pentru onoarea făcută aniversării bicentenarului, prin prezența lor.

În perioada următoare, referatele vor fi transmise către editori spre a fi cuprinse în volumul de studii proiectat.

Pr. Caius Cutaru