Acțiune social-filantropică în Parohia Secaș, filia Iacobini

Cu câteva zile înainte de slăvitul Praznic al Nașterii Domnului Iisus Hristos, în Parohia Secaș cu filia Iacobini, s-a derulat un proiect de suflet și pentru suflet, prin care s-a adus bucurie multor oameni și copii cu o stare materială  modestă.

Astfel că, prin grija preotului paroh Raul Ioan Bele și a doamnelor Monica Talpas, Popa Anamaria si Anamaria Petraș, ca reprezentante a Asociației Cetatea Voluntarilor, au pregătit pachete și daruri cu cele necesare, atât penru copii, cât și pentru adulți.

Prin această acțiune s-a dorit creionarea bucuriei de a fi sprijin concret și real pentru cei aflați în suferință și în necazuri, deoarece asemenea cuvintelor Sfintei Scripturi: “Fericiţi cei milostivi, că aceia se vor milui”, toți cei care își asumă actul milosteniei, ca bucurie pentru cei din jur, vor primi răsplată în ceruri.

Pr. Raul Ioan Bele