Tradiția Dubașilor la Semlac

Sărbătoarea Nașterii Domnului aduce cu sine an de an în fiecare loc tradiții și datini cu specific local care vin să întregească comuniunea interumană prilejuită de marea veste a primirii de către umanitate a Copilului Mântuitor Dumnezeu și Om  Iisus Hristos.

Sărbătoarea nașterii Sale aduce și la Semlac o tradiție care se pierde în negura vremurilor anume Tradiția locală semlecană  a Dubașilor. Această datină este constituită dintr-un grup simbolic de  12 feciori neânsurați care îmbrăcați într-un costum specific , cu căciuli pe cap și încinși cu o panglică tricoloră colindă caselele semlecanilor. Pregătirea cu umblatul la colindat începe cu repetarea colindelor odată cu intrarea în Postul Crăciunului.Colindatul propriu zis începe în ziua de Ajun dimineața de la ”Sfatul Satului” (Primăria Localității) durând până în ziua Praznicului când se încheie cu  ”Colindatul în Biserica Satului” la Sfârșitulul Sfintei Liturghii. Pe parcursul celor 24 de ore de colind ”Dubașii”au pe lângă ”Duba” care acompaniază ritmul Colindelor deregulă câțiva instrumentiști care îi însoțesc și acompaniază. În timpurile trecute erau acompaniați doar de către ”Dubă și higege” însă pe parcursul timpului s-au adăugat și instrumente muzicale moderne. Tradiția locului spune că erau colindați gospodarii satului, personalitățile din sat, casele colindătorilor și fetele de măritiș, iar întreaga comunitate pe la care nu s-a putut ajunge cu colindul  se bucura de Colindul Dubașilor în Biserică la Sfânta Liturghie în Ziua de Crăciun. Dubașii încheiau tradiția umblatului la colind în Seara de Crăciun când întreaga comunitate participa la joc sau hora satului, tradiție care se menține și astăzi.

Pr. Tripa Ciprian