Ziua Colegiului ,,Mihai Viteazul” din Ineu, sărbătorită cu multă bucurie

Miercuri, 21 decembrie 2022, când Biserica Ortodoxă îi sărbătorește pe Sfinții Iuliana și Temistocle, cu câteva zile înainte de Praznicul Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, Colegiul ,,Mihai Viteazul” din Ineu a îmbrăcat haina de sărbătoare, fiind ziua școlii. Astfel, cu mic, cu mare, elevii claselor Pregătitoare A și a III-a B, însoțiți de doamnele învățătoare Ancuța Fărcas și Marcela Zaha și domnul profesor Marcel Gașpar, domnul director adjunct Veniamin Iga și oficialitățile locale, domnul primar Călin Ilie Abrudan și domnul viceprimar Ionel Alb, alături de părinți și enoriași au participat la Sfânta Liturghie, urmată de Tedeum de mulțumire, săvârșită de Preaonoratul Părinte protopop Adrian Zaha și părintele Dan Turean, în biserica cu hramul ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Ineu.

În cadrul Sfintei Liturghii elevii s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos, colindând cu mare bucurie și vestind Nașterea Pruncului Iisus.

După aceasta a urmat un amplu program artistic la Casa de cultură a Orașului Ineu, susținut de elevii Colegiului.

Prof. Marcel Gaspar