Cerc misionar în Parohia Ilteu

În duminica a treia a Sfântului și marelui post ( a Sfintei Cruci), în biserica cu hramul Sfântul Ioan Botezătorul din parohia Ilteu, protopopiatul Lipova, a avut loc o întâlnire de suflet a preoților Cercului misionar din Săvârșin.

Începând cu orele 15.00 s-a oficiat taina sfântului maslu în prezența unui număr mare de credincioși și autorități județene. În cuvântul de învățătură,  rostit de părintele Călin Mădăluță de la parohia Săvârșin, s-a facut referire la importanța acestei duminici, precum și asumarea curcii în viața fiecăruia dintre noi, dar și prezența și participarea la Sfânta Liturghie.

Soborul slujitor a fost format din pr. Florin Suba, pr. Cătălin Craveț, pr. Ștefan Dimitriu, pr. Gheorghe Ile, pr. Ionel Bălănescu, pr. Valentin Viliga – parohul parohiei Ilteu și Călin Mădăluță.

La finalul Tainei Sfântului Maslu, toți credinioșii au fost unși cu untdelemn  sfințit și au primit iconițe de la  Sfântul Mormânt și broșura ”Explicarea Sfintei Liturghii”, din grija preotului paroh.

”Crucii Tale ne închinăm Hristoase/ Și Sfântă Învierea Ta o lăudăm și o Slăvim!”

Pr. Călin Mădăluță