Cerc Pastoral Misionar în Parohia Macea I, Protopopiatul Arad

Astăzi, 9 martie Parohia Ortodoxă Română Macea I, a organizat întâlnirea Cercului Pastoral Misionar IV Pecica, coordonat din încredințarea Inaltpreasfințitului Timotei Arhiepiscop al Aradului, de pr. Tudor Budeanu de la Parohia Macea II.

Tema de dezbatere a fost în concordanță cu îndrumările sinodale, având titlul „Forme ale pastorației și cinstirii persoanelor vârstnice în Sfânta Scriptură”, cu câteva subpuncte extrem de importante pentru realizarea unui climat favorabil în parohiile noastre:

  • Porunca cinstirii părinților, ca poruncă divină,
  • Dumnezeu ocrotește și binecuvântează persoanele în vârstă,
  • Chipuri de persoane în vârstă care s-au remarcat în Sfânta Scriptură, prin exemple de viețuire în credință, cum ar fi proorocița Ana, dreptul Simeon, preotul Zaharia și soția sa Elisabeta părinții Sfântului Ioan Botezătorul,
  • Bătrânețea vârstă a înțelepciunii,
  • Bătrânii în calitatea de sfătuitori ai comunității, datina bătrânilor, calitățile persoanelor în vârstă,
  • Tinerii sunt educați să cinstească persoanele în vârstă.

Al doilea punct de dezbatere a fost cel legat de anul dedicat psalților sau cântăreților bisericești, prin ascultarea referatului și discuții pe tema „ Despre cântarea religioasă în Sfânta Scriptură: Psalmii și rolul lor în cadrul cultului liturgic și muzica formă de slăvire a lui Dumnezeu”.

Referatul a fost întocmit conform programei și susținut de părintele Morar Gheorghe, paroh la Parohia Macea I.

Pr.dr. Tudor Budeanu, coordonator