Corul psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” al Arhiepiscopiei Aradului prezent la Concertele prepascale din Episcopia Caransebeșului

În săptămâna Floriilor, la invitația Preasfințitului Părinte Lucian, episcopul Caransebeșului, Corul psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” al Arhiepiscopiei Aradului a participat la concertele prepascale, „Din ospățul Stăpânului”, organizate de Episcopia Caransebeșului.

Primul concert a avut loc în seara zilei de 4 aprilie și s-a desfășurat în sala de festivități „Episcop Emilian Birdaș” de la demisolul Catedralei episcopale din Caransebeș. Au interpretat cântări bisericești specifice perioadei Postului Mare Corala preoților Protopopiatului Caransebeș, dirijor prof. Maria Ponețchi, Grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului, coordonator diac. Minel Ciucă, și Corul psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” al Arhiepiscopiei Aradului, dirijor pr. Gabriel Streulea – inspector eparhial misionar. Al doilea concert a avut loc în seara zilei de 6 aprilie și s-a desfășurat în biserica parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Reșița. Corurile care au interpretat cântări bisericești specifice perioadei Postului celui Mare au fost Grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului, și Corul psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” al Arhiepiscopiei Aradului. Cele două concerte au fost prezentate de Preacuviosul Părinte Arhimandrit dr. Casian Rușeț – consilier cultural în cadrul Episcopiei Caransebeșului.

La finalul concertelor s-au adus alese mulțumiri participanților din partea Preasfințitului Părinte Lucian, episcopul Caransebeșului, care a amintit de faptul că aceste evenimente se încadrează în contextul anului comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești, al psalților, în Patriarhia Română.

Pr. Gabriel Streulea