,,Răsună toaca dorului de Cer” ediția a-III-a , în Parohia Pecica I

Cu binecuvântarea Înaltpreasfintitului Arhiepiscop Timotei, în Parohia Pecica I, în Duminica Floriilor a avut loc concursul de bătut toaca intitulat “ Răsună toaca dorului de Cer”, aflat la a-III-a ediție.
La acest concurs s-au înscris 30 de copii, cu vârste între 4-18 ani atât din orașul Pecica, cat și din satele aparținătoare.
Din juriu a făcut parte Parintele Inspector eparhial misionar:  Pr. Gabriel Streulea, Pr. Pompiliu Gavra, doamna profesor Tatiana Moș, domnul Marin Stan, coordonatorul ansamblului “Păstrătorii Tradiției” Pecica și câștigătorul concursului de bătut toaca din anul 2022 “ Urcuș spre Înviere” al Arhiepiscopiei Aradului, Șeicaru Alexandru.
După terminarea concursului, concurenții au fost premiați primind diplome iar câștigătorii primelor 3 locuri au primit pe lângă diplome icoane si cărți.
La final, Părintele Paroh Kosztner Radu Ioan, a mulțumit tututor concurenților precum si părinților implicați în acest proiect de a duce mai departe tradițiile străbune.

Pr. Kosztner Radu Ioan