Mesaj de condoleanţe pentru poporul frate din Serbia

Preafericirii Sale,
Preafericitului Părinte Porfirie,
Arhiepiscop de Peć,
Mitropolit de Belgrad-Karlovci,
Patriarh Sârb

Preafericirea Voastră,
Hristos a înviat!

Vestea tragicului eveniment din dimineaţa zilei de miercuri, 3 mai 2023, produs la o școală din Belgrad, în urma căruia şi-au pierdut viaţa 8 copii nevinovați, împreună cu un adult, alte 7 persoane fiind rănite, ne-a îndurerat profund.

Constatăm cu deosebită îngrijorare că violența aducătoare de moarte, manifestată de persoane indiferent de vârstă, este tot mai prezentă în societatea contemporană, în contradicție cu darul sacru al vieții care vine de la Dumnezeu.

În aceste momente de tristețe pentru poporul frate din Serbia, ne rugăm Preamilostivului Dumnezeu să odihnească în pacea și iubirea Sa sufletele celor ucişi în acest eveniment tragic și să dăruiască vindecare grabnică celor răniți, iar familiilor îndoliate mângâiere, în lumina Învierii lui Hristos, Cel care a biruit moartea.

Cu frăţească dragoste în Iisus Hristos, Domnul Cel înviat,

† Daniel
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

***

Bucharest, 4 May 2023,

His Beatitude PORFIRIJE,

Archbishop of Pec,

Metropolitan of Belgrad-Karlovci,

Serbian Patriarch

Your Beatitude,

Christ is Risen!

The news of the tragic event that took place in the morning of 3 May 2023, at a school in Belgrade, that caused the death of 8 innocent children and one adult, leaving injured 7 others, deeply grieved us.

We note with great concern that violence bringing death, manifested by people regardless of age, is increasingly present in today’s society, contradicting the sacred gift of life that comes from God.

In these moments of sadness for the people of Serbia, we pray to our most compassionate God to rest in His peace and love the souls of the ones killed in this tragic event and to grant swift recovery to the wounded ones, as well as consolation to the grieving families, in the light of the Resurrection of Christ, Who has overcome death.

With brotherly love in Jesus Christ, the Risen Lord,

† DANIEL
Patriarch of the Romanian Orthodox Church

https://ziarullumina.ro/actualitate-religioasa/mesaje-si-cuvantari/mesaj-de-condoleante-pentru-poporul-frate-din-serbia-180387.html

https://basilica.ro/patriarhul-romaniei-mesaj-de-compasiune-si-solidaritate-dupa-evenimentul-tragic-produs-in-belgrad/