Praznicul Sfintei Treimi în parohiile Arădene Fiscut și Firiteaz

Credincioșii parohiilor Fiscut și Firiteaz au prăznuit și anul acesta marea sărbătoarea a Sfintei Treimi.

În a doua zi de Rusalii, preoții împreună cu credincioșii s-au adunat la rugăciune în bisericile parohiale, la săvârșirea Sfintei Liturghii, după care au ieșit la troița din țarină ( ridicată de familia preotului Goronea Ionel și Valentina, familia Redac Teodor și Ileana ), aflată la hotarul dintre cele două localități, în glasul clopotelor și al cântărilor bisericești, de unde au înălțat rugăciuni pentru binecuvântarea holdelor și îndepărtarea dăunătorilor. După tradiția obișnuită și cunoscută, începută în timpul slujirii părinților Ardelean Marius și Pamfiloiu Liviu, au fost stropite cu aghiasmă holdele, precum și toți cei prezenți la acest moment de rugăciune.

Părinții slujitori Goronea Valentin ( parohia Fiscut ) și Iordăchescu Cosmin ( parohia Firiteaz ) cărora li s-au alăturat și pr. Păcurar Alexandru ( parohia Cruceni ) au mulțumit lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra credincioșilor, arătându-și recunoștința și față de cei prezenți la acest popas duhovnicesc, care nu au uitat că înainte de a primi trebuie să ceri, pentru ca mai apoi să și mulțumești și să oferi la vremea cuvenită.

Pr Iordăchescu Cosmin

Parohia Firiteaz