Preotul pensionar Mihai Ardelean, fost preot la Semlac, a trecut la viața cea veșnică

Părintele pensionar Mihai Ardelean, fost preot în Parohia Semlac, Protopopiatul Arad, a încetat din viață, vineri, 9 iunie 2023, la vârsta de 70 de ani.

Cu profundă întristare, ierarhii arădeni, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei, împreună cu Preasfinţitul Părinte Episcop vicar Emilian Crişanul, alături de preoții și credincioșii din Arhiepiscopia Aradului se roagă Bunului Dumnezeu să-i așeze sufletul împreună cu drepții și să dăruiască mângâiere membrilor familiei îndoliate și fiilor duhovnicești.

Date biografice:

Părintele Mihai Ardelean s-a născut la data de 18 septembrie 1952, în Localitatea Felnac, Jud. Arad.

După absolvirea şcolii gimnaziale a urmat cursurile Liceului Teoretic din Vinga și ale Institutului Teologic din Sibiu.

În anul 1978 se căsătorește cu tânăra Florica Todor. În ianuarie 1979 este hirotonit preot pe seama Parohiei Baru Mare, Protopopiatul Petroșani, Jud. Hunedoara, unde slujește până în anul 1982, când se transferă la Parohia Mănăștur, Protopopiatul Arad, iar din anul 1990, în Parohia Semlac, unde slujește până în anul 2017, când se pensionează.

Programul slujbelor de pomenire și de prohodire:

Trupul neînsuflețit al Părintelui Mihai Ardelean a fost depus în biserica parohială din satul natal Felnac, Protopopiatul Arad.

Duminică și luni (11-12 iunie), ora 18, se va săvârși slujba priveghiului.

Marți (13 iunie),  începând cu ora 10 se va săvârși Sfânta Liturghie iar de la ora 13, Slujba înmormântării.

Bunul Dumnezeu să îl ierte şi să îl odihnească în Împărăţia Sa cea cerească împreună cu aleşii Săi!

Veşnica lui pomenire din neam în neam!

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Aradului