În Duminica dinaintea Botezului Domnului, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească la Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Parohia Arad – Calea 6 Vânători, județul Arad.
Ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, din care au făcut parte: Pr. Gheorghe Lehaci, Consilier Economic al Arhiepiscopiei Aradului, Pr. Marius Vidican, preot paroh, Arhid. Cristi Petruț și Arhid. Dorin Neag.
În cadrul Sfintei Liturghii, la momentul rânduit, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul a rostit un cuvânt de învățătură, pornind de la textele scripturistice rânduite (Ap. II Timotei IV, 5-8; Ev. Marcu I, 1-8), amintind și de cei 70 de Apostoli, precum și de Sfântul Nichifor cel Lepros, sfinți pe care Biserica îi pomenește în această zi.
La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul a mulțumit tuturor pentru împreuna slujire, a binecuvântat credincioșii prezenți și le-a oferit iconițe, ca semn de binecuvântare și întărire duhovnicească.
La rândul său, părintele paroh Marius Vidican a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte pentru prezența arhierească și pentru slujirea aducătoare de bucurie duhovnicească în mijlocul comunității parohiale.
Răspunsurile liturgice au fost date de strana parohiei condusă de teologul Matei Gabor, contribuind la frumusețea slujbei.
Arhid. Dorin-Ioan Neag





