Miercuri, 11 februarie, elevele din Corul „Sf. Cecilia” al Seminarului Teologic Ortodox din Arad au participat la un atelier coral organizat la Colegiul Național „Preparandia- Dimitrie Țichindeal”.
Timp de două ore, elevele seminariste au fost invitatele doamnei Magdalena Lödi, profesoară de Educație muzicală și Ansamblu Coral, renumită în mediul școlar și eclesial arădean pentru eleganța pedagogică și profesionalism. Doamna profesoară este formatoare a multor generații de elevi, dar și fostă dirijoare a Corului mixt „Nașterea Domnului” al Parohiei Micălaca Veche II.
Activitatea a fost pusă sub semnul unității și prieteniei, astfel că muzica a unit elevele seminariste cu elevii și elevele claselor a XI-a A și B (profil pedagogic) ai Colegiului.
Întâlnirea a debutat cu învățarea unor tehnici noi de încălzire a vocii și a continuat cu studierea unor piese populare și bisericești (Mi-e dor – de Timotei Popovici și Prohodul Domnului, Hristos a înviat), sub coordonarea doamnei profesoare.
Astfel, elevele au aflat lucruri noi în legătură cu necesitatea unei pregătirii vocale adecvate, importanța unei posturi corecte în timpul cântului, modalitatea de abordare a unei lucrări muzicale (interpretarea textului, acuratețea intonării și lămurirea părților dificile prin solfegiu), toate într-o atmosferă caldă și primitoare.
La final, părintele diac. prof. Marius Lăscoiu-Martin a mulțumit doamnei profesoare pentru colaborare și tuturor elevelor pentru disponibilitate.
Atelierul coral a fost organizat cu acordul conducerii ambelor instituții de învățământ, instituții de învățământ vocaționale cu o istorie strâns legată.
Atelierele corale
La inițiativa Pr. Prof. Călin-Dan Teuca, directorul instituției și urmare a creșterii orelor de cor în cadrul planului de școlarizare, în programarea activităților muzicale s-a decis organizarea unui atelier coral/modul cu dirijor invitat. Obiectivul activităților este acela de a îmbogăți elevii din punct de vedere al experienței corale.
Diac. Prof. Marius Lăscoiu-Martin
Dirijorul Corului de fete „Sfânta Cecilia” al Seminarului Teologic Ortodox Arad





