Duminica Înfricoșătoarei Judecăți sau a lăsatului sec de carne, din 15.02.2026, a fost o zi cu o încărcătură duhovnicească deosebită și binecuvântată de Dumnezeu pentru întreaga suflare a comunității parohiale din Parohia Ortodoxă Română Țipari, prin prezența Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului.
Cu acest prilej ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească, alături de un sobor de preoți și diaconi, în mijlocul credincioșilor veniți cu dragoste și din dorința de a-l cunoaște. Alături de ierarh au slujit: Pr. Mihai Oprea, paroh al Bisericii Ortodoxe Române cu Hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, Pr. Adrian Hanţiu, de la Biserica cu Hramul Sfinții Arhangheli „Mihail și Gavriil” din Vânători, Arhidiaconul Cristian Petruț și Arhidiaconul Dorin-Ioan Neag.
În cuvântul de învățătură rostit de Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, adresat credincioșilor prezenți, având ca temei textul pericopei evanghelice de la Matei (XXV, 31-46) și al pericopei apostolice (I Corinteni VIII, 8 – 13; IX, 1-2) ierarhul a evidențiat că fiecare om va da socoteală lui Dumnezeu pentru viața sa. Evanghelia ne arată că judecata finală nu se va face după vorbe, aparențe sau fapte văzute, ci după iubirea concretă arătată aproapelui: milostenia, compasiunea, iertarea și ajutorul oferit celui aflat în nevoie.
Hristos nu ne cheamă la judecata semenilor, ci la judecata de sine. Privind la propriile păcate și slăbiciuni, învățăm smerenia și dobândim milă față de ceilalți. A nu judeca nu înseamnă a numi răul bine, ci a nu condamna persoana și a lăsa judecata în mâinile lui Dumnezeu, Care este drept, dar și milostiv. Evanghelia ne arată că judecata finală nu se va face după vorbe, aparențe sau fapte văzute, ci după iubirea concretă arătată aproapelui: milostenia, compasiunea, iertarea și ajutorul oferit celui aflat în nevoie.
Duminica Înfricoșătoarei Judecăți este pragul duhovnicesc care ne introduce în perioada Postului Mare. Ea ne arată că postul nu este doar o rânduială alimentară, ci o pregătire a inimii pentru întâlnirea cu Dumnezeu. Judecata finală, așa cum ne învață Hristos, nu se face după cum am postit, ci după cât am iubit și cât de milostivi am fost cu semenii noștri.
Astfel, Duminica Înfricoșătoarei Judecăți ne cheamă la pocăință, la iubire lucrătoare și la respect față de fiecare om, văzut ca icoană vie a lui Dumnezeu, pentru ca, iubindu-l pe aproapele, să-L întâlnim pe Hristos Însuși. Prin post suntem chemați la curățirea privirii asupra celuilalt: să vedem mai întâi propria neputință, nu greșeala aproapelui. Postul ne învață smerenia, răbdarea și compasiunea, iar aceste virtuți ne ajută să transformăm asprimea judecății în milă și iertare.
Această perioadă ne cheamă la pocăință, la iubire lucrătoare și la respect față de fiecare om, văzut ca icoană vie a lui Dumnezeu, pentru ca, iubindu-l pe aproapele, să-L întâlnim pe Hristos Însuși.
La sfârșitul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a îndemnat ca la începutul postului să fim mai iubitori, iertători și să luăm drept modele sfinții bisericii din toate timpurile, cu referire la Anul omagial 2026 al pastorației familiei creștine și anul comemorativ al sfintelor femei din calendar, oferind în dar preoților și enoriașilor câte o iconiță cu Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – purtătorul de biruință, ca simbol al prețuirii.
Preotul paroh a mulțumit Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul pentru bucuria slujirii și pentru dragostea și purtarea de grijă față de comunitate, oferind ierarhului în dar o icoană, un coș cu flori cu prilejul poposirii în parohie și a zilei de naștere, urându-i ani îndelungați de slujire în ogorul păstoririi turmei celei cuvântătoare pe calea mântuirii. Mulțumiri au fost adresate și reprezentanților autorităților locale Primăriei Sintea Mare, domnului Primar Ciprian Ban și credincioșilor prezenți.
Pr. Mihai Oprea





