În seara zilei de vineri, 20 martie, în Parohia Ortodoxă Arăneag s-a organizat un concurs de bătut toaca, la care au participat persoane din toate categoriile de vârstă, de la copii până la cei mai în vârstă membri ai comunității.
Acest concurs a fost organizat cu scopul de a duce mai departe această frumoasă tradiție și de a ne întări în credință în perioada de pregătire duhovnicească pentru marele praznic al Învierii Domnului Iisus Hristos.
Ne dorim ca generațiile viitoare să păstreze și să transmită mai departe acest dar al Bisericii, care cheamă credincioșii la rugăciune prin glasul blând al lemnului.
Preot Laurențiu Pingică







