Serile duhovnicești de la Parohia Cintei, din Arhiepiscopia Aradului, devenite deja o tradiție, pentru Săptămâna a 5-a din Postul cel Mare, s-au organizat și în anul acesta, de către Părintele Paroh Nicu Breda, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, care, la fel ca și în anii trecuți, a deschis seria acestor manifestări, în Duminica a 4-a din Post, a Sfântului Ioan Scărarul.
Tot cu binecuvântarea Înaltpreasfinției Sale și răspunzând invitației adresate de Preotul Paroh, joi, în această săptămână (26 martie 2026), Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român din Ungaria, a fost din nou oaspetele Parohiei Cintei, pentru această seară duhovnicească.
După întâmpinarea cu prapuri și mulți credincioși, între care și copii și cuvântul de bun venit, Preasfințitul Părinte Siluan, împreună cu Părintele Paroh Nicu Breda și cu Arhidiaconul Emanuel Văduva, de la Catedrala Episcopală din Giula, au săvârșit slujba Vecerniei rânduite pentru această seară, răspunsurile liturgice fiind date și în acest an de Corul „Sfântul Ioan Damaschin”, din Arad, condus de Părintele Gabriel Streulea.
Între invitați, s-a numărat și Domnul Alexandru Mocanu, Comisar-șef în cadrul Poliției din Arad și care participă, an de an, împreună cu soția sa, la această manifestare, fiind și credincioși practicanți ai Bisericii noastre.
Seara duhovnicească de la Cintei a avut și acum trei părți principale: rugăciunile de la slujba de seară, cuvântul de învățătură al Ierarhului și Concertul de cântări din timpul Postului Mare și dedicate Maicii Domnului, oferit de Corul arădean.
Rugăciunea a înălțat sufletele tuturor spre Bunul Dumnezeu, Care întotdeauna răspunde chemărilor ce Îi sunt adresate.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Siluan a vorbit despre rolul, modelul și lucrarea deosebită, de mântuire, împlinită de Maica Domnului, prin toată viața sa, care este în primul rând rod al rugăciunii părinților săi, Ioachim și Ana și darul de mare preț pregătit de Dumnezeu pentru mântuirea întregului neam omenesc, prin Întruparea Fiului Său Cel Veșnic din Trupul cel Preacurat al Sfintei Fecioare Maria. Astfel, umanitatea este unită din nou cu dumnezeirea, prin Persoana Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Care împlinește făgăduința făcută de Dumnezeu primilor oameni, de a le oferi, la plinirea vremii un Mântuitor, iar Maica Domnului se arată vasul ales și pârga cea mai curată, sfințită prin jertfă, rugăciune, post, smerenie și dragoste curată, care în deplină libertate se dăruiește lui Dumnezeu pentru împlinirea lucrării Sale de mântuire. Iar seara duhovnicească din acest an, dedicată ei, este cu atât mai potrivită și mai importantă, pentru că ea a căzut între Praznicul de peste an al Buneivestiri și Denia Acatistului Buneivestiri, săvârșită vinerea, în această săptămână. Maica Domnului nu este doar cel mai apropiat pământean de tronul Dumnezeirii și de Fiul ei Întrupat, ci mai ales o mijlocitoare și un model desăvârșit pentru rostul omului în această lume și pentru calea care duce la desăvârșire și la fericire. De aceea, Ierarhul i-a îndemnat pe toți, dar mai ales pe cei tineri, să îi urmeze exemplul și să o cheme în ajutor, în fiecare împrejurarea importantă din viața lor.
Ca și în ceilalți ani, dar la o măsură și mai înaltă, concertul oferit de tinerii arădeni a adus credincioșilor pace, frumusețe și liniște sufletească, precum și profunzimea cântărilor din această perioadă specială a anului, fiind apreciată de Ierarh și de toți cei prezenți.
La final, Părintele Paroh Nicu Breda a exprimat mulțumire oaspeților, Ierarhului și Corului „Sfântul Ioan Damaschin”, pentru darurile de suflet împărtășite și în acest an, precum și credincioșilor care au răspuns chemării sale în număr mare, arătând și prin aceasta că toate ostenelile și jertfa duhovnicească făcută pentru ei nu este în zadar.
Ierarhul l-a felicitat pe Părintele Paroh pentru toată activitatea desfășurată în această comunitate și pentru serile duhovnicești ajunse la cea de-a 23-a ediție și i-a uns cu mir, în semn de binecuvântare, pe credincioșii prezenți.
După deschiderea acestor evenimente duhovnicești, de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei, în serile anterioare au mai participat la aceste întruniri Părintele Marius Vidican, de la Parohia „6 Vânători” și Părintele Claudiu Condurache de la Catedrala Nouă, ambele din Arad, Părintele Emanuel Tăpălagă, Preot la Sân-Mihai și Vicar al Episcopiei „Daciei Felix”, din Serbia, iar în serile care au mai rămas vor veni la credincioșii din Cintei Părintele Gabriel Vladu, de la Zimandcuz, Părintele pensionar Marian Mărcuș, Părintele Romică Confideratu, de la Parohia Zărand și Părintele Arhimandrit Teofan Mada, Exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopia Aradului.
Biserica ortodoxă românească din Cintei datează din anul 1863 și este închinată Praznicului „Înălțării Domnului”.
Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria

