Simpozion Național de Etnomuzicologie dedicat folcloristului și dirijorului George Vancu la Lipova

În data de 25 martie s-a desfășurat la Lipova prima ediție a SIMPOZIONULUI NAȚIONAL DE ETNOMUZICOLOGIE DEDICAT FOLCLORISTULUI GEORGE VANCU organizat la propunerea Prof.univ.dr.habil. Lucian Emil Roșca, care a avut privilegiul de a-l cunoaște personal și de a-l urmări îndeaproape pe ilustrul George Vancu în perioada anilor ҆80 la Sibiu și București.

Prin această reuniune, materializată la inițiativa președintelui, respectiv și a vicepreședintelui Asociației pentru Cultură Bănățeană, Prof.univ.dr.habil Lucian Emil Roșca, și Lect.univ.dr. Adrian Călin Boba, se propune inaugurarea unei tradiții, care dorim să fie anuală, menită să sublinieze valoarea personalităților locale și naționale. Recunoașterea meritelor lui George Vancu este de maximă relevanță și este menită să restituie contribuția sa indubitabilă la formarea patrimoniului muzical folcloric. Includerea repertoriului orchestral semnat de domnia sa în bibliografia universitară devine astfel un gest firesc de valorizare și consemnare a unei moșteniri care merită transmisă generațiilor viitoare.

Născut la 26 octombrie 1919, la Lipova, în  inima Aradului, George Vancu a fost, este și va rămâne una dintre marile conștiințe muzicale ale României prin dubla sa calitate, de artizan al sunetelor și păstrător neobosit al folclorului autentic. Definit prin sinergia dintre acord și armonie, George Vancu a dăruit cântecului popular românesc o valoare culturală plenară, marcată de sensibilitate și căldură. Format la Institutul de Artă din Timișoara și desăvârșit la Conservatorul din București, a beneficiat de o educație muzicală aleasă, având  drept coordonatori pe cei mai mari profesori ai acelor timpuri printre care: Nicolae Ursu, Vasile Ijac, Mircea Hoinic, Paul Constantinescu, George Breazul, Theodor Rogalski, Emilia Comișel.

La rândul său, George Vancu a devenit o personalitate muzicală complexă și completă a secolului XX, fiind compozitor, dirijor, aranjor, cercetător la Institutul de Cercetări Etnologice și Dialectologice din București și profesor. Activitatea sa complexă a cunoscut desăvârșirea și prin caracterul formator, dând naștere unei pleiade de interpreți de muzică populară, care reprezintă astăzi un reper de excelență în domeniul interpretativ.

Timp de trei decenii, în perioada 1960-1990, a fost dirijor și aranjor permanent al Orchestrei de Muzică Radio, alături de care a orchestrat și dirijat peste 3000 de piese populare românești, înregistrate la Casa de Discuri Electrecord. Vancu a cules folclor din Banat, Bihor, Transilvania și Maramureș, surprinzând frumusețea și expresia vie a muzicii tradiționale.

Această primă ediție a SIMPOZIONULUI NAȚIONAL DE ETNO-MUZICOLOGIE DEDICAT FOLCLORISTULUI GEORGE VANCU este organizată cu sprijinul unui parteneriat format din: Asociația pentru Cultură Bănățeană, Primăria Orașului Lipova, Parohia Ortodoxă Română din Lipova, Centrul Cultural Județean Arad, Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad, Școala Populară de Arte din Arad, Universitatea de Vest din Timișoara și Asociația „Trecut, Prezent, Viitor” din Arad.

Manifestările au debutat la biserica ortodoxă cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din Lipova, acolo unde, după Sfânta Liturghie a praznicului Buneivestiri, a urmat o slujbă de pomenire a regretatului maestru George Vancu săvârșită de către Prot. Dr. Adrian Călin Boba, protopopul Bisericii Albe din Voivodina, Republica Serbia împreună cu Pr. Raul Moț și pr. Alexandru Neicu din partea parohiei Lipova. După slujba de pomenire, toți cei prezenți s-au deplasat la mormântul regretatului maestru, acolo unde s-a depus o jerbă de flori în memoria sa și a fost pomenit în cadrul unei slujbe de panahidă.

Lucrările Simpozionului au început în jurul orei 13, în Sala Mare a Primăriei Orașului Lipova, prin alocuțiunile de bun venit rostite de gazdele acestui eveniment: Florin Flavius Pera, primarul Orașului Lipova, Prof.univ.dr.habil. Lucian Emil Roșca, inițiatorul acestui eveniment, Lect.univ.dr. Adrian Călin Boba, vicepreședinte al Asociației pentru Cultura Bănățeană, Pr. Raul Moț, din partea Parohiei Ortodoxe Române din Lipova.

După urările de bun venit au început lucrările Sesiunii de Prelegeri Științifice:  „FOLCLORISTICĂ, ETNO-MUZICOLOGIE ȘI CULTURĂ TRADIȚIONALĂ ÎN SPAȚIUL ETNOGRAFIC ARĂDEAN” susținute de: Prof.univ.dr.habil. Lucian Emil ROȘCA – Universitatea de Vest din Timișoara, Dr. Etnolog Rodica COLTA – Centru Cultural Județean Arad, Lect.univ.dr. Adrian Călin BOBA – Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad, Dr. Stelean BOIA – Societatea de Științe Istorice, Filiala Arad, Asist.univ.dr. Roxana MORARU – Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad, Prof. Vasile RUS – Șef serviciu Școala Populară de Arte Arad, Prof.drd. Dulcica MOLDOVAN – Universitatea de Vest din Timișoara, Prof.dr. Sebastian BUNGHEZ – Asociația „Trecut, Prezent și Viitor” Arad, Dr. Maria Alexandra PANTEA – Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad, Rodica ARDELEAN, Lia LUNGU – (online din New York), Teodor ISARU – Redactor documentarist, Serviciul Patrimoniu Cultural și Arhive – Radio România (online din București).

La finalul manifestărilor s-au înmânat Diplome de Excelență celor care au contribuit la realizarea acestei manifestări iar, mai apoi toți cei prezenți au fost plăcut încântați de un recital de muzică populară din colecția prelucrărilor muzicale ale folcloristului și dirijorului George Vancu, în interpretarea doamnei Rodica ARDELEAN și Tania Sorana TAMAS de la Colegiul de Arte „Sabin Drăgoi” din Arad – Coordonator: Prof.drd. Dulcica FLOREA acompaniate de Grupul Instrumental Tradițional al Școlii Populare de Arte Arad – Dirijor Prof. Vasile RUS.

„Prima ediție a Simpozionului Național de Etnomuzicologie dedicat eminentului folclorist și dirijor George Vancu, a reunit personalități pe marcă a folcloristicii, istoriei și culturii tradiționale. Seria evenimentelor au avut o înaltă valoare de omagiere și restituire a imagini emblematice a folcloristului național. Mulțumiri deosebite pentru excelenta organizare Parohiei Ortodoxe Române, Primăriei Lipova, Asociației „Arad – Trecut, Prezent și Viitor”, Centrul Cultural Județean Arad, instituțiilor universitare partenere și publicului numeros. Alese gânduri de mulțumire și celor care au susținut, mai ales cu dăruire, această reuniune în premieră națională.” a declarat Prof.univ.dr. Lucian Emil Roșca, președintele Asociației pentru Cultură Bănățeană și inițiatorul acestui proiect.

Pr. Raul-Moț