Slujire Arhierească la Schitul de maici din Bodrogul Vechi

Miercuri, de sărbătoarea Bunei Vestiri, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a poposit la Schitul de maici cu hramul „Cuvioasa Parascheva” din satul Bodrogul Vechi, prilej de aleasă bucurie duhovnicească pentru obștea monahală și credincioșii prezenți, această zi fiind și hramul paraclisului de iarnă.

Cu acest prilej, ierarhul, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Din sobor au făcut parte: protos. Grigorie Timiș, starețul Mănăstirii Hodoș-Bodrog, protos. dr. Nicolae Tang, profesor la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad, ieromonahul Antonie Oanea, preotul Codruț-Petru Matei, diaconul Marius Lăscoiu, profesor la Seminarul Teologic Ortodox din Arad, și diaconul Ștefan-Adelin Rusu.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a evidențiat însemnătatea deosebită a sărbătorii Bunei Vestiri, subliniind importanța acesteia pentru viața duhovnicească a credincioșilor și rolul Maicii Domnului în iconomia mântuirii.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de un grup de seminariști de la Seminarul Teologic Ortodox din Arad care au contribuit la frumusețea și solemnitatea slujbei.

La finalul Sfintei Liturghii, protos. dr. Nicolae Tang a adresat un cuvânt de mulțumire Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, în numele maicii starețe Teodora Opriș și al ostenitoarelor schitului, pentru grija și dragostea părintească arătată obștii monahale.

Evenimentul a fost trăit cu multă bucurie de toți cei prezenți, rămânând o zi deosebită în viața duhovnicească a schitului.

Diac. Ștefan-Adelin Rusu