Sfântul Mare Mucenic Gheorghe-Hramul Bisericii Ortodoxe Române din Aradul Nou

Lumină, biruință și mare bucurie s-au revărsat în această săptămână peste Parohia Ortodoxă „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Aradul Nou, cu prilejul zilei de 23 aprilie 2026, când a fost pomenit Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – purtătorul de biruință, ocrotitorul spiritual al bisericii parohiale şi al acestei comunităţi.

Pregătirea pentru ziua serbării hramului s-a făcut cu o seară înainte, prin săvârşirea Vecerniei cu Litie şi cu pregătirea celor necesare pentru hram. Sfânta Liturghie din ziua praznicului a fost săvârşită de către soborul de preoţi slujitori ai parohiei în prezenţa a numeroşi credincioşi, în mare parte enoriaşi, ctitori şi binefăcători ai acestui sfânt locaş. Răspunsurile liturgice au fost date de elevi ai Seminarului Teologic Ortodox Arad și de cei ai Școlii Ortodoxe Sf. Ierarh Nicolae. Biserica a avut bucuria de a avea la slujbă în ziua hramului, aproape 200 de copii. Între aceștia au fost prezenți și copiii grădinței Efremia.

După Sfânta Liturghie, preoţii au săvârşit slujba de hram cu înconjurarea bisericii, în procesiune cu sfintele moaște și icoana hramului reprezentând pe Sf. Mare Mc. Gheorghe – purtătorul de biruință. Icoana, o reprezentare fidelă a celei de pe catapeteasma bisericii, a fost realizată în tehnica quiling  cu 5000 de fâșii de hârtie, de către copiii corului „Sfințișorii” al parohiei, fiind sfințită de Înaltpreasfințitul Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului, la slujba hramului, acum 10 ani.

La final, P.C. părinte cons. Silviu Nicolae Faur – parohul bisericii, a adus un cuvânt de mulțumire lui Dumnezeu pentru toate binefacerile ce s-au revărsat asupra parohiei, a mulțumit ierarhilor arădeni pentru binecuvântările aduse în nenumărate rânduri asupra bisericii, tuturor binefăcătorilor, ctitorilor și susținătorilor Parohiei, elevilor și copiilor prezenți și mai ales enoriașilor care au înfrumusețat în fiecare zi de Duminică și sărbătoare Sfânta Biserică cu participarea și rugaciunile lor.

Aşa cum se cuvine, prăznuirea s-a terminat cu o agapă creştinească pregătită de către preoţi, Consiliul şi Comitetul Parohial, pentru toţi cei prezenţi la hram.

Biserica ortodoxă din Parohia Aradul Nou a fost ridicată între anii 1928 – 1935, a fost pictată în tempera în anul 1936 şi în anul 2001 pictura a fost refăcută de către pictorul Matei Gheorghe din Arad în tehnica frescă şi sfinţită de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei în anul 2005.

Tot astăzi își sărbătorește ocrotitorul și Asociația Ortodoxă Sf. Mare Mucenic Gheorghe Aradul Nou –  asociație creștin-ortodoxă, de dezvoltare comunitară, de caritate, non-guvernamentală, fără scopuri politice și nediscriminatorie confesional, care funcționează cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului. Prin realizarea obiectivelor sale, asociația urmărește să sprijine Parohia Ortodoxa Aradul Nou în lucrarea ei social-filantropică săvârșită pentru oameni și comunitate, în spiritul învățăturii creștin-ortodoxe.

Pr. ic. stravr. Gabriel C. Mariș