DEBUTUL CONCURSULUI NAȚIONAL-CATEHETIC „ FAMILIA- BINECUVÂNTARE A LUI DUMNEZEU ȘI ȘCOALĂ A IUBIRII SMERITE ȘI DARNICE” ÎN PAROHIA GROȘENI

Duminică, 15 februarie 2026, în parohia Groșeni, protopopiatul Ineu, din inițiativa părintelui paroh, Sas Radu, grupul catehetic de tineri din parohie a dat startul pentru catehizare în cadrul Concursului național-catehetic „Familia- binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”, organizat de către Patriarhia Română, și având binecuvântarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

S -a făcut o prezentare a proiectului de către părintele Radu și de asemenea li s-a vorbit copiilor despre Taina Sfintei Cununii, a cărei importanță e reliefată la minunea din Cana Galileii, unde Mântuitorul a săvârșit prima Sa minune, arătând importanța familiei de fapt în cadrul societății, și mai mult decât atât în cadrul Bisericii. De aceea părintele, în continuarea prezentării a făcut referire la importanța familiei în țara mea și în Biserica din România, cu aspecte care au arătat consituirea familiilor în jurul Bisericii la comunitățile de români din diaspora.

De asemenea, s-a inaugurat un steag al anului omagial la nivelul grupului catehetic, iar la final pr. ic stvr. Radu Sas a dăruit tuturor participanților la cateheză o icoană cu tematica anului omagial, respectiv familia Sfântului Vasile cel Mare și a Sfintelor femei românce, canonizate de curând de către Sfântul Sinod.

Celelalte lucrări din cadrul proiectului se vor realiza în perioada care urmează, cu ajutorul lui Dumnezeu și prin iubirea pe care tinerii din parohie o arată față de Sfânta Biserică.

Prof. Zau Raul