Hramul mănăstirii Feredeu

În fiecare an , la 20 iulie, de sărbătoarea Sf. Prooroc Ilie, mănăstirea Feredeu de la poalele dealurilor Şiriei este în sărbătoare. Biserica mănăstirii poartă hramul sfântului prooroc. Şi în acest an mulţime mare de pelerini, veniţi din împrejurimi sau mai de departe s-au împărtăşit de alese bucurii spirituale, participând la Sf. Liturghie săvârşită de către Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei, înconjurat de un sobor de 22 de preoţi şi diaconi. Un înălţător cuvânt de învăţătură rostit de către chiriarh, despre sfântul prooroc Ilie şi credinţa sa statornică şi înflăcărată, pilduitoare pentru fiecare credincios ortodox al zilelor noastre a pătruns, cu  mult folos, în sufletul celor prezenţi, cler şi popor. Răspunsurile liturgice au fost date de corul de tineret „Ortodoxia” şi corul bărbătesc „Bunavestire” ale parohiei Covăşînţ. Preacuviosul arhimandrit Ilarion Tăucean, stareţul mănăstirii, a mulţumit Înaltpreasfinţiei Sale pentru osteneală şi părintească purtare de grijă arătată cu consecvenţă, preoţilor slujitori şi celor prezenţi, susţinători şi binefăcători constanţi ai sfintei mănăstiri. O agapă frăţească oferită cu dărnicie de către obştea mănăstirii a îndestulat pe toţi participanţii.