Lucrările Comisiei de evaluare finală a proiectelor depuse la Concursul de proiectare a Catedralei Mântuirii Neamului

În zilele de 30 iunie şi 1 iulie, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, la Palatul Patriarhiei din Bucureşti, s-au desfăşurat lucrările Comisiei de evaluare finală a proiectelor depuse la Concursul de proiectare a Catedralei Mântuirii Neamului, iniţiat de către Patriarhia Română, pentru a analiza şi a stabili câştigătorul. Din Comisia de evaluare pe lângă membrii Comisiei Patriarhale de coordonare au făcut parte încă patru ierarhi ai Sfântului Sinod cu experienţă în coordonarea lucrărilor de construcţie a unei catedrale: Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, Înaltpreasfinţitul Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscop al Aradului şi Preasfinţitul Ioachim Băcăuanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului.

Ierarhii şi ceilalţi membrii ai juriului au fost mai întâi informaţi cu privire la criteriile de evaluare a proiectelor stabilite de către Permanenţa Consiliului Naţional Bisericesc în vederea observării şi analizării rezultatelor celor patru Subcomisii tehnice de evaluare în confruntare cu machetele. După aceea, s-a procedat la vizionarea machetelor şi la analizarea concordanţei dintre criteriile de evaluare rezultate din caietul de sarcini şi din tema de proiectare ilustrată în machetă şi rezultatele ca atare din documentaţia depusă de către fiecare participant. În urma acestor două acţiuni s-a făcut o evaluare finală, un clasament final, Comisia luând hotărârea să respecte punctajele şi clasamentele celor patru Subcomisii tehnice de evaluare şi din suma punctajelor acordate de către fiecare subcomisie, participanţilor la concurs, a rezultat un clasament final”.