Hram la schitul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din staţiunea Moneasa

În urmă cu un an, pe un teren mirific, parcă anume binecuvântat de Dumnezeu spre a-I fi loc pentru zidire sfântă, a fost aşezată de către Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscop al Aradului, piatra de temelie a schitului monahal „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din staţiunea Moneasa. Dorinţă a unui smerit creştin, care îşi dăruieşte agoniseala de o viaţă şi tot timpul său, muncind pentru a ridica locaş de închinare, edificarea schitului a găsit porţi deschise în sufletele factorilor de decizie, administrativi şi bisericeşti, iar rezultatul începe să se contureze odată cu ridicarea bisericii din lemn, urmată de ridicarea chiliilor pentru personalul monaha. La prima sărbătoare de hram, din încredinţarea Chiriarhului s-a slujit aici Sfânta Liturghie, de către un sobor de preoţi, în prezenţa credincioşilor veniţi în staţiune şi a localnicilor din Moneasa. Desigur lucrările de edificare, până la etapa finală vor dura, dar localnicii pe care i-am întrebat despre oportunitatea înfiinţării schitului aici sunt dornici să contribuie cu tot ce le stă în putinţă ca acest timp să fie scurtat. Lor li se vor adăuga şi credincioşi din alte părţi, veniţi ăn staţiune şi care au fost impresionaţi de idea ridicării unui locaş de rugăciune ăn această frumoasă staţiune.

Ultima actualizare (Luni, 05 Iulie 2010 14:28)