Eveniment în parohia Șicula

Şcoala Generală “Emil Monţia”  din Şicula a sărbătorit vineri 11 Februarie 2011 încheierea lucrărilor de reparaţie capitală și înnoire. Evenimentul a fost încununat cu slujba de binecuvântare din partea Bisericii Ortodoxe Şicula. Au participat înalte oficialităţi de la conducerea judeţului, oficialităţile locale în frunte cu domnul primar Aurel Radiţa, sub purtarea de grijă a căruia şcoala a fost dotată cu uşi şi geamuri noi, încălzire centrală etc. Au participat de asemenea profesorii, învăţătorii, educatorii, copiii şi toţi ostenitorii şcolii. Un aport deosebit la ducerea la bun sfârşit a acestor lucrări l-a avut domnul director Bulza Ioan, ca un bun dascăl şi coordonator.

Slujba de binecuvântare a fost ţinută de părintele paroh Oala Ioan-Mircea dimpreună cu copiii şcolii generale, care, în frunte cu domnul teolog Silviu Ardelean, profesorul de religie, au susţinut şi un program artistic religios.