Mutarea la Domnul a Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop şi Mitropolit Bartolomeu Anania

Aflarea veştii trecerii la cele veşnice a mitropolitului Clujului, Albei, Crişanei, şi Maramureşului, Înaltpreasfinţitul Bartolomeu, a întristat sufletele clerului şi credincioşilor Arhiepiscopiei Aradului.

Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei a transmis Preafericitului Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române şi locţiitor de mitropolit pentru Mitropolia Clujului, următoarea scrisoare de condolare:

 

Preafericite Părinte Patriarh

Cu tristeţe creştinească, primind vestea mutării la cele veşnice a Înaltpreasfinţitului Părinte Acad. Bartolomeu Anania, Mitropolitul Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului, distins om de cultură ce a împletit vocaţia teologică cu remarcabila activitate cărturărească, transmitem sincere condoleanţe ierarhilor, preoţilor şi credincioşilor Eparhiei.

Cu regretful de a nu putea participa la slujba prohodirii înaltpreasfinţitului părinte, sufleteşte însă alături în rugăciune cu preafericirea Voastră şi membrii Sfântului Sinod prezenţi, rog pe Hristos Domnul, Arhiereul Cel Veşnic, să odihnească sufletul său între cei aleşi şi bineplăcuţi ai Săi din neam în neam, să-i facă parte de odihnă veşnică, iar celor rămaşi să le dea mângâiere.

Veşnică să-i fie pomenirea!

 

T I M O T E I

ARHIEPISCOP AL ARADULUI

Din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, din partea Arhiepiscopiei Aradului, la funeraliile Înaltpreasfinţitului Bartolomeu, a participat P. C. Preot Vasile Pop, Consilier Cultural la Centrul eparhial.