Hristos în şcoală

Vineri, 18 martie 2011, elevii claselor I-VIII de la Şcoala Generală „Avram Iancu” din Arad s-au întâlnit cu Părintele Iova Zaharia Gheorghe, parohul Bisericii Şega II Arad. Tinerii reuniţi în biserică au primit sfaturi duhovniceşti cu privire la post şi viaţa creştină, ca pregătire pentru Sărbătoarea Învierii Domnului. Popasul duhovnicesc a continuat cu Taina Spovedaniei şi s-a încununat prin Sfânta Taină a Împărtăşaniei. Astfel, au avut posibilitatea de a trăi în Biserică învăţăturile dobândite atât la orele de religie, cât şi în familie. Elevii au promis părintelui paroh că vor reveni ori de câte ori vor avea prilejul şi i-au mulţumit pentru frumoasele îndemnuri şi sfaturi duhovniceşti. Activitatea a fost coordonată de către diac. prof. Alexandru Tiulea şi prof. Nichici Zlatiţa.